Najvhodnejšia diéta pre dieťa s atopickým ekzémom

 

V prvom roku života dieťaťa má úprava výživy zásadný význam. V neskoršom veku dieťaťa význam diéty slabne a je dosť individuálny. V prvých 6. mesiacoch je veľmi dôležité dojčenie dieťaťa, matka by sa mala snažiť vyhnúť konzumácii potravín, ktoré najčastejšie spôsobujú alergické reakcie. Od príliš radikálnych diét u žien v dobe tehotenstva a dojčenia sa v súčasnosti ustupuje, pretože neexistujú žiadne priame dôkazy o ich efekte na prevenciu vzniku alergického ochorenia potomka. Pokiaľ matka dojčiť nemôže alebo dojčila príliš krátky čas, prevádzame atopické dojča na tzv. hypoantigénne (HA) prípravky dojčenskej výživy, ktoré majú znížený obsah alergénov. Pokiaľ sa preukáže u dieťaťa alergia na bielkovinu kravského mlieka, podávajú sa prípravky dojčenskej výživy, ktorých základom je bielkovinový hydrolyzát s vysokým stupňom štiepenia. Výživu potopm predpisuje a individuálne riadi pediater, alergiológ alebo gastroenterológ. Prvý nemliečny príkrm sa odporúča zavádzať postupne od ukončenia 6. mesiaca. K príprave príkrmu sa vyberajú potraviny s menším rizikom vzniku precitlivelosti. Hypoalergénnu výživu dodržujeme do 1. roka. POtraviny , ktoré je vhodné v priebehu tejto doby z jedálnička vynechať uvádzam v nasledujúcej tabuľke:

 

Potraviny , ktoré sa odporúčajú v jedálničku dojčaťa vynechať:
všetky citrusové plody, kiwi , ananás , mango
buľovité ovocie (ríbezľa, egreš, jahody, maliny, ostružiny)
všetky druhy orechov, mandle, všetky semienka, mak, figy, datle
med, sladkosti, cukríky, čokoláda , kakao
paradajky, papriky, zeler, petržlen, reďkovky, chren
kyslá kapusta, nakladaná zelenina, strukoviny, cesnak, cibuľa
exotické korenie (napr. vanilka, škorica, kari), žerucha,  bazalka, kečup, horčica
kravské mlieko (nahradzujeme HA mliekom), individuálne podľa znášanlivosti povoľujeme jogurty a tvrdé syry eidamského typu
ryby, morské produkty, údenina, bravčové a hovädzie mäso

 

Po 12. mesiaci prechádzame pomaly na bežnú stravu batoľaťa, ale vynecháme potraviny, ktoré najčastejšie vyvolávajú alergické reakcie alebo svrbenie kože (kakao, čokoládu , orechy, mandle, mak, citrus, kiwi, paradajky, papriky, plesnivé syry). Stravu nekoreníme a vynechávame aj príliš kyslé a pikantné potraviny (horčicu, kečup, nakladanú zeleninu), lebon zvyšujú svrbenie kože. Z mliečnych výrobkov sa prednostne odporúča konzumácia tvrdých syrov a kyslých mliečnych výrobkov jogurtového typu, U väčšieho dieťaťa postupujeme individuálne a povoľujeme všetky potraviny, ktoré priamo ekzém nezhoršia.