Čo je to atopický ekzém a ako vzniká?

Atopický ekzém je väčšinou dlhodobé zápalové a svrbiace kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým u dojčiat, detí a mladistvých. Menej často jeho príznaky prechádzajú do dospelosti alebo sa až v dospelosti objavia po prvýkrát. Sklon k tomutio ochoreniu sa dedí z generácie na generáciu spolu so sklonom k prieduškovej astme, alergickej nádche a niektorým ďalším alergickým reakciám. Na jeho vzniku sa podieľa veľa vnútorných i vonkajších vplyvov. Príznaky alergického ochorenia sa nemusia prejaviť u všetkých členov rodiny, u niekoho sa naopak môžu objaviť dve ochorenia súčasne. (napr. ekzém a alergická nádcha alebo ekzém a astma). Často sa striedajú obdobia, kedy dieťa trpí atopickým ekzémom s obdobím, kedy prevažujú prejavy astmy.

 

Pojem atopický odvodzujeme od gréckeho slova atopos ( = zvláštny, cudzí), čo znamená niečo , čo prebieha atypicky, inak ako je bežné. Atopický ekzém, astmu a alergickú nádchu radíme medzi takzvané atopické ochorenia. Ich spoločným znakom je zvýšená citlivosť kože a slizníc voči látkam, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí a do tela sa dostávajú kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom a tu sa stretávajú u pacienta - atopika so zvýšene a nevyvážene reagujúcim a "rozladeným" imunitným systémom. Koža atopika vykazuje niekoľško zmien priamo v stave a funkcii kože (porucha bariérovej funkcie kože) a tiež nervové reflexné pochody v jeho tele prebiehajú odlišne. Preto koža pacientov - atopikov reaguje aj na bežné podnety (alergického i nealergického charakteru) zvláštnym, mimoriadnym , nezvyčajným spôsobom (tzv. hyperreaktivita kože). Väčšinou to býva začervenaním, opuchom, mokvaním , výsevom žihľavovitých pupeňov, drobných pupienkov a lebo ložísk ekzému a často aj záchvatovým svrbením. Koža dieťaťa s ekzémom je väčšinou suchá, chýba jej schopnosť zadržiavať v tele vodu a ľahko sa v nej tvoria jemné trhlinky. Preto do kože ľahko prenikajú alergény a dráždivé látky z okolitého prostredia. Vrodený je i znížený prah pre svrbrnie, čo znamená, že už ľahké podráždenie pokožky vyvolá silné záchvatové svrbenie, ktoré núti pacienta k neprimeranému škrabaniu, čím sa zápal v koži ešte zhoršuje. Najčastejši príčiny vzplanutia alebo zhoršenia ekzému a záchvatového svrbenia kože uvádzam v nasledujúcej tabuľke:

 

Hlavné príčiny zhoršenia ekzému a "spúšťači" záchvatov svrbenia

1. Zvýšená suchosť pokožky ekzematika - atopika  
2. Dráždivé podnety častý kontakt s vodou,mydlá, saponáty, čistiace a pracie prostriedky, dezinfekčné látky (napr. chlór v bazénoch), niektoré ovocné a zeleninové šťavy, šťava z mäsa, kontakt s pieskom a hlinou, kontakt s vlnou
3. Kontaktné a vzdušné alergény roztoče, domáci prach, zvieracie alergény , pele, domáce a vonkajšie plesne
4. Potravinové alergény mlieko, vajcia, ryby, niektoré druhy ovocia a zeleniny, strukoviny, sója, bielkoviny v obilninách , orechy, kakao, čokoláda, med
5. Mikroorganizmy bakteriálne infekcie (predovšetkým zlatý stafylokok, ktorý kolonizuje kožu atopika), vírusové infekcie (vírusové ochorenia horných díchacích ciest, opary, kiahne), plesňové infekcie (predovšetkým kvasinky)
6. Ostatné rast zúbkov, očkovanie, stres, psychycké zmeny, horúčava a spotenie (najčastejšia príčina zhoršenia ekzému!!!), sezónne a klimatické zmeny, hormonálne zmeny (dospievanie, menštruačný cyklus)